Latinský název:
(hericium erinaceus)
Český název:
(korálovec ježatý)
Oblasti použití:
– pomáhá předcházet demenci, Alzheimerově chorobě, Parkinsonově chorobě a dalším neurodegenerativním problémům
– pomáhá snižovat úzkost a deprese.
– pomáhá opravit poškození nervů
– zvýšená psychická zátěž (tréninky, zkoušky)
– náprava stavů spojených s poruchami pozornosti a poklesem exekutivních funkcí.
– zotavení po mrtvici
– prevence a podpora předčasného stárnutí: nespavost, ztráta koordinace, závratě, rozmazané vidění atd.
– pomáhá snižovat zánět
– pomáhá zlepšovat stav sliznice žaludku a střev
– Podporuje tvorbu mikrobiomu
– pomáhá potlačovat růst H. pylori a methicilin-rezistentní Staphylococcus aureus.
Popis:
Hericium je až 20 cm dlouhá a váží až 1,5 kg, má kulatý nebo nepravidelný tvar, od bílé po béžovou. Charakteristický hymenofor je ostnitý a má vzhled tenkých zavěšených jehlic, díky nimž houba vypadá jako ježka. Dužnina je bělavá, masitá. Za sucha zežloutne.
Stanoviště: na kmenech ještě živých nebo padlých listnáčů (dub, buk, bříza), nejčastěji v místech nalomení kůry nebo polámaných větví.
Hericium roste v Asii, Evropě a Severní Americe, ale ve volné přírodě je vzácné a je dokonce uvedeno na červeném seznamu ohrožených druhů.
Příběh:
Léčivé vlastnosti Hericium byly známy již ve staré Číně před tisíci lety a využívaly se především k prevenci a léčbě žaludku a sleziny. V Japonsku a Koreji byl znám jeho účinek na posílení mozkových funkcí a uklidnění ducha. Domorodí Američané používali prášek z této houby k zastavení krvácení. Hericium získalo své současné jméno až v roce 1797.
Účinná látka:
100 g houby Hericium obsahuje asi 35 kalorií a 7 g sacharidů a také velké množství draslíku a železa. Hericium je také bohaté na bílkoviny, průměrně 22 g bílkovin na 100 g sušených hub. Je také neuvěřitelným neživočišným zdrojem esenciálních aminokyselin. Hericium obsahuje různé antioxidanty, beta-glukany a další unikátní polysacharidy, které pomáhají posilovat a podporovat imunitní systém. Tato úžasná houba Hericium je také bohatá na aminokyseliny, polypeptidy a mastné kyseliny. Spolu s těmito sloučeninami obsahuje Hericium erinaceus minerály, jako je zinek, železo, vápník, fosfor, hořčík a draslík. Hericium také obsahuje mnoho vitamínů, včetně B9, B1 a E.
Zdravotní přínosy houby Hericium jsou způsobeny přítomností následujících hlavních skupin látek v jejím složení:
– polysacharidy, včetně beta-glukanů, beta-glukoxylanu a řady proteinových komplexů, které jsou účinné při zvyšování lokální i celkové imunity a také jako prevence rakoviny;
– hericeny – inhibují růst a reprodukci bakterií, mají cytotoxický účinek, to znamená, že pomáhají potlačovat růst buněk, včetně nádorových;
– hericenony ničí i nádorové buňky – řada studií prokázala, že účinek hericenonů je srovnatelný s chemoterapií. Hericenony také podporují syntézu nervových buněk, proto jsou účinné proti Alzheimerově chorobě;
– erinaciny mají podobný účinek na růst nervových buněk, stimulují syntézu neurotrofinů.
Houba Hericium obsahuje esenciální olej skládající se ze 77 aromatických a dalších složek, včetně kyseliny hexadekanové a linolové a aldehydů. Ovoce obsahuje komplex fytochemikálií, mikroprvků, vitamínů včetně ergosterolu (provitamin D2), který určuje jeho široké využití v tradiční a na důkazech podložené medicíně, zejména v asijských zemích.
Účinky použití:
Hericium (Hericium erinaceus) je nejznámější houba s nootropními vlastnostmi, která podporuje růst a vývoj nervových buněk. Výzkumy ukazují, že pravidelná konzumace Hericium může zlepšit kognitivní funkce, jako je paměť, pozornost a jasnost myšlenek. Hericium lze s úspěchem použít při neurodegenerativních, depresivních a úzkostných stavech a také v období zvýšené duševní aktivity.
Hericium k obnovení nervových spojení
Nervový systém se skládá z mozku a míchy a nervů v celém těle. Spolupracují na přenosu a přenosu signálů, které řídí prakticky všechny tělesné funkce.
Schopnost mozku růst a vytvářet nová nervová spojení se snižuje s určitými nemocemi, stresem, zraněními a s věkem, což vysvětluje pokles mozkových funkcí u starších lidí.
Výzkum ukázal, že sloučeniny hericia mohou podporovat růst neuronů a chránit mozek zlepšením paměti a kognitivních funkcí.
Houba Hericium může zvýšit neurogenezi v hipokampu, části mozku zodpovědné za učení a paměť. Neurogeneze je způsob, jakým mozek vytváří nová spojení, jako jsou myšlenky, nápady a vzpomínky. Přípravky z houby Hericium zlepšují tento proces neurogeneze.
Vědci zjistili, že hericenony a erinaciny z plodnice a mycelia Hericium snadno procházejí hematoencefalickou bariérou a stimulují NGF (nervový růstový faktor).
Houba Hericium má také silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Antioxidanty neutralizují volné radikály a zabraňují jim způsobit zánět nebo poškození buněk. Antioxidanty pomáhají produkovat více BDNF a Hericium stimuluje BDNF (mozkový neurotrofický faktor) a NGF.
Hericium na deprese a úzkosti
Přestože existuje mnoho příčin úzkosti a deprese, chronický zánět může být hlavním přispívajícím faktorem.
Výzkum ukázal, že sloučeniny hericia mají protizánětlivé účinky, které mohou snížit příznaky úzkosti a deprese.
Bylo také zjištěno, že Hericium může pomoci regenerovat mozkové buňky a zlepšit fungování hipokampu, oblasti odpovědné za zpracování vzpomínek a emočních reakcí. To vysvětluje pokles úzkostného a depresivního chování.
Studie u žen v menopauze zjistila, že užívání doplňku Hericium denně po dobu jednoho měsíce pomohlo snížit pocity podrážděnosti a úzkosti.
Hericium může pomoci při demenci a Alzheimerově chorobě.
Experimenty také ukázaly, že prospěšné látky v Hericium erinaceus mohou chránit před Alzheimerovou chorobou, degenerativním onemocněním mozku, které vede k postupné ztrátě paměti.
Studie u starších dospělých s mírnou kognitivní poruchou zjistila, že pravidelná denní konzumace houby Hericium po dobu 4 měsíců výrazně zlepšila mentální funkce mozku. Tyto výhody zmizely, když byly doplňky ukončeny.
Hericium na gastritidu a vředy trávicího traktu.
Vředy se mohou tvořit v jakékoli části trávicího traktu, včetně žaludku, tenkého střeva a tlustého střeva.
Žaludeční vředy jsou často způsobeny dvěma hlavními faktory: přemnožením bakterií H. pylori a poškozením výstelky žaludku.
Několik laboratorních experimentů ukázalo, že Hericium může pomoci zabránit rozvoji žaludečních vředů tím, že inhibuje růst H. pylori a chrání sliznici před poškozením.
Samostatná studie zjistila, že extrakt z hub byl účinnější v prevenci žaludečních vředů souvisejících s alkoholem než tradiční antacida a neměl žádné vedlejší účinky.
Hericium také snižuje zánět a zabraňuje poškození střevní tkáně. Pomáhá léčit zánětlivá onemocnění střev, jako je ulcerózní kolitida a Crohnova choroba.
Studie lidí s ulcerózní kolitidou zjistila, že užívání doplňku z houby hericium po třech týdnech výrazně snížilo příznaky a zlepšilo kvalitu života.
Přípravy:
Extrakty nebo kryoprášky jsou vysoce účinné formy využití funkčních hub k reaktivaci polysacharidů, triterpenů, vitamínů a dalších prospěšných látek, které naše tělo potřebuje
Dávkování:
Prevence.
extraktová tinktura: 25 – 45 kapek denně (všechny houby dohromady);
houbový extrakt: 1-2 g denně (všechny houby dohromady);
kryoprášek: 1-2 g denně (všechny houby dohromady);
Drobné zdravotní problémy
extraktová tinktura: 45 – 65 kapek denně (všechny houby dohromady);
extrakt z hub: 2–3 g denně (všechny houby dohromady);
kryoprášek: 2-3 g. za den (všechny houby dohromady);
Vážné zdravotní problémy
extrakt tinktura: 65-95 kapek denně (všechny houby dohromady);
houbový extrakt: 4–6 g denně (všechny houby dohromady);
kryoprášek: 4-6 gr. za den (všechny houby dohromady);
Kontraindikace a možné nežádoucí účinky.
Hericium je jedlá houba, takže ji tělo běžně přijímá. Kontraindikacemi jsou individuální nesnášenlivost složek léku a alergická reakce na houby. Při užívání v těhotenství a při kojení se také vyplatí poradit se s lékařem.
Varování:
Informace uvedené v tomto článku slouží pouze pro vzdělávací a informační účely. Není zamýšleno jako náhrada za odbornou lékařskou radu, diagnostiku nebo léčbu. Nikdy neignorujte odborný lékařský názor a vyhledejte odbornou radu.
Vědecké články
- Therapeutic Potential of Hericium erinaceus for Depressive Disorder.
Chong PS, Fung ML, Wong KH, Lim LW.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31881712/
- Neurotrophic and Neuroprotective Effects of Hericium erinaceus.
Szućko-Kociuba I, Trzeciak-Ryczek A, Kupnicka P, Chlubek D.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37958943/
- Improvement of cognitive functions by oral intake of Hericium erinaceus.
Saitsu Y, Nishide A, Kikushima K, Shimizu K, Ohnuki K.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31413233/
- Hericium erinaceus, a medicinal fungus with a centuries-old history: Evidence in gastrointestinal diseases.
Gravina AG, Pellegrino R, Auletta S, Palladino G, Brandimarte G, D’Onofrio R, Arboretto G, Imperio G, Ventura A, Cipullo M, Romano M, Federico A.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37346156/
- Reduction of depression and anxiety by 4 weeks Hericium erinaceus intake.
Nagano M, Shimizu K, Kondo R, Hayashi C, Sato D, Kitagawa K, Ohnuki K.